Spoločnosť ABB predstavila prvý digitálne integrovaný výkonový transformátor na svete

3. mája 2018 - Vďaka digitálnej technologickej platforme ABB AbilityTM dokázala firma ABB preniesť do digitálnej éry aj transformátory, čím sa zvyšuje ich spoľahlivosť a výkonnosť.

ABB AbilityTM Power Transformer“, predstavený v roku 2018 na veľtrhu v nemeckom Hannoveri, sa stane prvým technologickým riešením začlenenia transformátorov do digitálnych platforiem, čím sa výrazne mení forma používania transformátorov. Už čoskoro sa všetky transformátory opúšťajúce výrobné závody ABB budú môcť pochváliť svojimi „digitálnymi schopnosťami“, napr. možnosťou diaľkového monitorovania či dátovou analýzou svojej prevádzky v reálnom čase. To všetko zvýši spoľahlivosť transformátorov a elektrických sietí.

Transformátor bude vybavený svojim vlastným digitálnym rozhraním a bude sa dať k nemu pripojiť cez „plug-and-play“ celé portfólio inteligentných modulárnych zariadení. Modularita a škálovateľnosť zaručuje sľubnú budúcnosť týchto transformátorov.

“Riešenie ABB AbilityTM Power Transformer absolútne zmení pravidlá hry. Okrem pridanej inteligencie budú môcť zákazníci plne využiť celý systém softvérových riešení na lokálnej aj vyššej úrovni, napríklad pomocou ABB AbilityTM Ellipse® Asset Performance Management System”, uvádza riaditeľ Divízie elektrických sietí ABB Claudio Facchin. “Zvýšením výkonnosti a životnosti sa to však zďaleka nekončí. Nové digitálne schopnosti zvýšia tiež spoľahlivosť a znížia možný počet výpadkov vďaka možnosti prepracovaného programu preventívnej údržby.”ABB AbilityTM Power Transformer

Ďalšou novinkou v tejto oblasti je inšpekčný robot ABB AbilityTM TXplore, ktorý sa vie doslova ponoriť do transformátora a vykonať jeho servisnú prehliadku. Bezdrôtový robot dokáže vo vnútri olejového transformátora vykonať rýchlu, bezpečnú a cenovo efektívnu inšpekciu, ktorú možno takmer v reálnom čase na diaľku konzultovať s expertmi po celom svete. Tento inovatívny prístup zvyšuje bezpečnosť, pretože sa tým výrazne znižuje riziko úrazu zamestnancov. Odstávka navyše potrvá v prípade nového robota len niekoľko hodín v porovnaní s niekoľkými dňami pri doterajšom riešení nehovoriac o znížení nákladov na inšpekciu minimálne o 50 %.

Spoločnosť ABB na hannoverskom veľtrhu predviedla aj ABB AbilityTM TXpertTM, prvý digitálny distribučný transformátor na svete. TXpert pracujúci rovnako na platforme ABB Ability™ zvyšuje spoľahlivosť a optimalizuje náklady na prevádzku a údržbu. Ide navyše o prvý výrobok svojho druhu, ktorý integruje technológiu snímania priamo do transformátora už počas výroby, čoho výsledkom je jeho vyššia presnosť.

Transformátory majú dôležitú úlohu pri úprave napäťových hladín a ich zdokonaľovanie pomáha napríklad zefektívneniu prenosu veľmi vysokého napätia na dlhé vzdialenosti. ABB sa technológii transformátorov začala venovať už koncom 19. storočia, odkedy stojí na čele inovácií v tejto oblasti: vyrobila napríklad najvýkonnejší HVDC a AC transformátor na svete, ktorý prevádza napätie na hladinu 1,1 milióna V a 1,2 milióna V. ABB ako najväčší výrobca transformátorov na svete so širokou ponukou servisných služieb v tejto oblasti disponuje veľkou základňou po celom svete a širokým portfóliom transformátorov pre energetiku, priemyselný sektor aj zákazníkov v komerčnej sfére, ktoré pomáhajú budovať spoľahlivejšie, inteligentnejšie a ekologickejšie elektrické siete.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Vytlačiť
   • Email

  KONTAKTUJTE NÁS

  Informácie o stránke:
  seitp202 42e063c41db448a3c1258282003c30ff