Hospodárske výsledky ABB za 1. štvrťrok 2018

19. apríla 2018 - “Rok 2018 sme začali s rastom objednávok vo všetkých divíziách, zlepšenie evidujeme tiež na strane tržieb. Integrácia odkúpenej firmy B&R pokračuje správnym smerom a pripravujeme sa tiež na uzavretie transakcie odkupu koncernu GE Industrial Solutions a jeho následnú integráciu do štruktúr ABB, čo by malo prebehnúť v 2. štvťroku 2018,” uviedol pri zverejnení hospodárskych výsledkov ABB jej výkonný riaditeľ Ulrich Spiesshofer. “Pokračujeme v investíciách do predaja, výskumu a vývoja a predovšetkým do našej vlajkovej lode v podobe súboru digitálnych riešení ABB Ability. Prechodný rok 2017 je za nami, naša spoločnosť sa posilnila a ďalej sa pevne sústreďujeme na našich zákazníkov,” dodal Spiesshofer.




Hospodárske výsledky skupiny ABB za 1. štvrťrok 2018
1. štvrťrok 20181. štvrťrok 2017
v miliónoch USD, ak nie je uvedené inakv USDv miestnej mene
Objednávky9 7728 403+ 16 %+ 6 %
Tržby8 6277 854+ 10 %+ 1 %
Prevádzkový zisk EBITA1 060943+ 12 %+ 4 %
marža EBITA v %12,3%12,1%+ 0,2 %
Čistý zisk572724- 21 %
Základný zisk na akciu ($)0,270,34- 21 %
Cash flow z prevádzkových činností- 518509n.a.

Sumár hospodárskych výsledkov za 1. štvťrok 2018
Objednávky

Celkový objem objednávok vzrástol o 6 %, pričom nárast zaznamenali medziročne všetky divízie ABB. Základné objednávky (pod 15 miliónov USD) vzrástli o 5 %, čo je takisto odzrkadlením nárastu vo všetkých geografických regiónoch. Veľké objednávky (nad 15 miliónov USD) predstavovali 10 % z celkového objemu objednávok, čo je približne rovnaká úroveň ako vlani.

Objednávky zo servisu vzrástli medziročne o 8 %, čím predstavovali 19-% podiel na celkovom objeme objednávok.

Vývoj výmenných kurzov amerického doláru oproti minulému roku sa pozitívne pretavil aj do výsledkov za 1. štvrťrok a na reportovaných objednávkach prispel 7 % k dobru.

Prehľad trhu

Regionálne:

  • Objednávky v Európe zaznamenali pozitívny vývoj hlavne na poli železničnej a lodnej dopravy a v rôznych spracovateľských odvetviach priemyslu. Celkový objem objednávok v Európe klesol o 3 %, keď rast vo Švajčiarsku, Nórsku, Španielsku a Nemecku kompenzoval pokles vo Francúzsku, Veľkej Británii, Fínsku a Švédsku. Základné objednávky zaznamenali v Európe rast o 2 %.
  • V regióne Ameriky sa vývoj objednávok choval medziročne na stabilnej úrovni, kedy bolo cítiť dopyt najmä zo strany všeobecných priemyselných odvetví a niektorých spracovateľských segmentov. Celkový objem objednávok sa v USA udržal na stabilnej úrovni, Brazília profitovala a naopak, Kanada a Mexiko mierne stagnovali. Základné objednávky vzrástli medziročne o 1 %.
  • Celkový objem objednávok v regióne Ázie, Stredného východu a Afriky (AMEA) vzrástol medziročne o 20 % so základnými objednávkami na rastovej úrovni 12 %. Základné aj veľké objednávky zaznamenali pozitívny smer vývoja v Číne, Indii aj Spojených arabských emirátoch.
Podľa segmentov/portfólia:
  • Firmy v oblasti energetiky naďalej pokračovali v investíciách do prepojenia elektrických sietí, ich automatizácie a do VVN produktov, a to predovšetkým v regióne AMEA.
  • Priemysel naďalej vykazoval dopyt po robotike, no zvýšenú požiadavku zaznamenala ABB zo strany priemyselných podnikov aj po niektorých výrobkoch súvisiacich s elektrickými sieťami, napríklad po transformátoroch. Spracovateľské odvetvia, vrátane ropného a plynárenského ale aj ťažobného, vykazovali medziročne vyšší dopyt aj vzhľadom na vývoj a výhľad cien niektorých komodít. Investície do robotických riešení lákali napríklad potravinársky a automobilový priemysel ale aj sektor spotrebnej elektroniky.
  • Dopyt zo strany koncernov na poli dopravy a infraštruktúry bol stabilný, pričom najvýraznejšie bolo v uplynulom štvrťroku cítiť dopyt po elektrifikácii železničných sietí. ABB zaznamenala tiež niekoľko väčších investícií do špeciálnych námorných plavidiel a do automatizácii budov, kde ABB v uplynulom období predstavila niekoľko nových produktov. Objednávky v oblasti infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel a dátových centier ostali takisto na veľmi silnej úrovni.

Tržby

Tržby vzrástli o 1 % v porovnaní s 1. štvrťrokom 2017. Divízia robotiky a pohonov (RM) a Divízia produktov pre elektrifikáciu (EP) svojimi silnejšími výsledkami kompenzovali medziročne obdobné výsledky Divízie priemyselnej automatizácie (IA) a slabšie tržby Divízie Elektrických sietí (PG).

Tržby zo servisu vzrástli o 8 % a predstavovali 18-% podiel na celkovom objeme tržieb.

Krátkodobý a dlhodobý výhľad

Makroekonomické ukazovatele majú v rámci Európy a USA pozitívny výhľad, pokračovanie rastu sa očakáva aj v Číne. Globálne trhy sa vo všeobecnosti prebudili znovu k rastu mierne ovplyvňované neistotami v niektorých častiach sveta. Výsledky spoločnosti budú naďalej ovplyvňované aj vývojom cien ropy a výmenných kurzov.

V dlhodobom výhľade ABB očakáva vo svojich kľúčových segmentoch - energetike, priemysle a doprave a infraštruktúre - pozitívny vývoj na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie. ABB má zároveň dobrú pozíciu na uchopenie všetkých príležitostí k rastu podporovanú širokým geografickým záberom a obchodným zameraním spolu s finančnou stabilitou a technologickými inováciami.




ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Vytlačiť
   • Email

  KONTAKTUJTE NÁS

  Informácie o stránke:
  seitp202 452f3b38bc965a07c12582740025204e