Okolo Islandu na elektromobile. Auto nabijete pomocou 20 stojanov ABB.

16. mája 2018 - Island vsádza na ambiciózny plán zvýšenia podielu svojich energetických potrieb z obnoviteľných zdrojov. Plán počíta aj so stimulmi na podporu elektromobility.

Island si dávnejšie uvedomil, že jeho závislosť na zahraničnej rope je priliš vysoká a podnikol kroky k tomu, že dnes už 80 % energie na Islande pochádza z iných ako fosílnych zdrojov, predovšetkým z vodných a geotermálnych.

"Možnosť zabezpečenia si svojej vlastnej energie je veľmi dôležitá pre našu nezávislosť," uvádza Jón Björn Skúlason, riaditeľ spoločnosti Islandic New Energy, ktorá koordinuje iniciatívne projekty medzi vládou, priemyslom a inštitúciami na poli R&D.


Zatiaľ čo fosílne palivá na Islande stále pokrývajú 20 % energetických potrieb, pristúpila vláda k štátom financovanému programu k širšiemu využívaniu elektricých vozidiel. Už dnes sa objavujú prvé výsledky - ostrov brázdi viac ako 6 000 elektroáut v porovnaní s necelými 90 v roku 2014.

Island preto investoval do vyše 20 rýchlonabíjacích staníc ABB pozdĺž slávnej cesty č.1. Ide o zhruba 1 300 kilometrov dlhú okružnú cestu okolo ostrova. Z geografickej polohy Islandu je zrejmé, že nabíjacie stojany sú vystavené extrémnym poveternostným podmienkam, kde môžu teploty vzduchu klesnúť až na -30C.

"Na Islande nájdete jedno z najnevyspytateľnejších prostredí na svete," hovorí výkonný riaditeľ firmy ON Power Bjarni Már Júlíusson. Práve ON Power bude prevádzkovať sieť nabíjacích staníc ABB na ceste č.1. "Stojany budú neustále vystavené neuveriteľne náročným a drsným podmienkam s množstvom soli v ovzduší, kde sú bežné hmly od mora, nízke teploty, vlhkosť a búrky."

Nabíjacie stanice ABB dokážu batériu elektrického auta nabiť už za 15-30 minút a majú zabudované riešenia pre platby a autorizáciu užívateľov. Stabilná sieť nabíjacích staníc je pre Island veľmi dôležitá o to viac, že jej veľkou ambíciou je stať sa krajinou so 100-% využívaním udržateľných zdrojov energie. "Zo začiatku boli obyvatelia skeptickí. Teraz však vidia elektrické autá na cestách a uvedomujú si, že sa stávajú skutočnou súčasťou našej premávky," komentuje Skúlason.

Technologická platforma ABB AbilityTM garantuje prevádzku nabíjacích stojanov 24/7. Digitálne pripojenie na diaľku umožňuje nepretržitý monitoring zariadení z akéhokoľvek miesta na ostrove. Firma ON Power tak má prístup k údajom v reálnom čase a vie si napríklad proaktívne naplánovať údržbu stojanov. Bezproblémová prevádzka nabíjacích staníc ABB až do -35C je však samozrejmosťou.

Technológia založená na cloude spája nabíjacie stanice s platformou Microsoft Azure, aby bola zachovaná maximálna efektivita prevádzky. To znamená, že technici vedia diagnostikovať vyše 90 % všetkých porúch a vyriešiť vyše 60 % z nich na diaľku bez toho, aby niekto musel k stanici fyzicky ísť. To je pre Island veľmi dobrá správa, pretože servisní technici často vôbec nemusia v nevyspytateľnom počasí zasahovať v odľahlých oblastiach.

Jednou z "vychytávok" je aj farebné označenie nabíjacích staníc: všetky sú oranžové, vďaka čomu ich užívatelia jednoduchšie rozpoznajú aj pri zníženej viditeľnosti.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Vytlačiť
   • Email

  KONTAKTUJTE NÁS

  Informácie o stránke:
  seitp202 6f5c140f1280d7cbc125828f00341079